Domovní řád
Správce bytového fondu města Zlína společnost Správa domů Zlín,s .r. o. vydává pro provoz bytového fondu ve vlastnictví města a ve správě správce následující Domovní řád.Článek 1 Úvodní ustanovení
Domovní řád je v souladu se zák. č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a dalšími nařízeními a obecně závaznými vyhláškami, vydanými statutárním městem Zlín. Cílem jeho vydání je dosáhnout řádného užívání a ochrany domů a bytů, nebytových prostor, jakož i společných prostor a zařízení v domě, přilehlých pozemků, veřejných prostranství apod. Domovní řád stanovuje zásady pro řádný provoz bytových a nebytových objektů a zařízení v bytových domech v majetku statutárního města Zlína, pořádek i zachování dobrých vztahů mezi občany.
Článek 2 Užívání objektů a zařízení
- Domy, objekty a jejich společné prostory (dále jen objekty) musí být udržovány v řádném stavu, aby se neznehodnocovaly a nepoškozovaly. Mohou být užívány jen k určenému účelu. Nájemci, vlastníci a ostatní osoby bydlící v domech či užívající určitý objekt dbají o udržení objektu v čistotě, pořádku a zdravotně nezávadném stavu.
- Drobné opravy a náklady spojené s běžnou údržbou bytu či nebytového prostoru hradí nájemce. (Specifikaci stanoví vlastník v rámci platných předpisů). Ostatní opravy objektu včetně společných prostor a zařízení zajišťuje vlastník. Nájemce je povinen neodkladně ohlásit a umožnit odstranění závad a provedení oprav.
- Vlastník objektu má právo kdykoliv vstoupit do objektu.
- Vlastník objektu nebo osoba jím zmocněná má právo vstupovat za účasti nájemce (dospělého člena jeho rodiny nebo jeho zástupce) v předem dohodnuté době do jeho bytu za účelem kontroly stavu bytu a zařízení včetně příslušenství.
- Při odstěhování odevzdá nájemce vlastníkovi objektu byt (nebytový prostor) s příslušenstvím, všemi klíči a ve stavu, v jakém ho převzal, s přihlédnutím k obvyklému opotřebení při řádném užívání.
- Vývěsky, nápisy a jiná informační zařízení na domovních průčelích a uvnitř objektu mohou být umístěna jen se svolením vlastníka.
- Nájemce bytu je povinen instalovat a udržovat svou jmenovku na zvonkovém panelu, poštovní schránce a vstupních dveřích do bytu.
- Společné prostory a zařízení, kterými se rozumějí všechna místa v objektu, která nejsou přidělena k výhradnímu užívání jednomu nebo několika určitým nájemcům, jsou užívány jen k účelům, odpovídajícím jejich povaze. Společné prostory, zejména vchody, průjezdy, chodby, schodiště, dvory apod., je nutno udržovat volné a čisté.
- Pro umístění dětských kočárků a jízdních kol vyhradí vlastník objektu na vhodném místě, je-li toho zapotřebí a pokud je to proveditelné, zvláštní prostor. Umísťování kočárků a jízdních kol v jiných společných prostorách (např. pod schodištěm, na chodbách apod.) je přípustné jen se svolením vlastníka objektu. Ve společných prostorách objektů je zakázáno umísťovat motorová vozidla.
- Odpovědnost za pořádek a čistotu v objektu a údržbu přístupových chodníků má jeho vlastník. Provádění úklidu zajišťuje prostřednictvím nájemců. Úklid je možno zajistit i prostřednictvím jiných osob za úhradu. Schody a chodby je nutno umývat podle potřeby, nejméně 1 x týdně, stejně často je třeba zametat a čistit ostatní plochy společných prostor v objektu. Zaviní-li nájemce bytu znečištění společných prostor, je povinen toto znečištění neprodleně odstranit, jinak může být odstraněno na jeho náklady. O možných výjimkách z provádění úklidu rozhoduje vlastník až do vyčerpání všech možností zajištění úklidu nájemcem (i druhou osobou).
- Pokud z jakýchkoliv důvodů není možno užívat společných prostor a zařízení zcela nebo z části, je povinností vlastníka vyrozumět nájemce a taková omezení zkrátit na dobu co nejkratší.
- Smetí, odpadky a vychladlý popel se vysypává pouze do nádob k tomu určených a takovým způsobem, aby byla zachována co největší čistota. Nádoby na domovní odpad musí být umístěny jen na místech k tomu určených, volně přístupných.
- Veškerá zařízení v objektu je možno čistit jen vhodnými prostředky.
- Nájemci jsou povinni chránit veškerá přístupná zařízení objektu včetně zařízení společných prostor proti mrazu (např. trubní rozvody, teplovodní ohřívače, splachovače, radiátory apod.) zejména zavíráním oken a dveří.
- Údržbu zařízení pro civilní ochranu zajišťuje vlastník objektu podle zvláštních předpisů.
- Využívání společných prostor v objektu jako sušáren, prádelen apod. k jiným účelům než odpovídajícím jejich povaze (např. k soukromému podnikání) je možno jen se souhlasem vlastníka objektu.
- Záchodové žumpy je nutno včas vyvážet, aby nedocházelo k přetékání na volné prostranství.
- Ve společných prostorách a zařízeních objektů je zakázáno kouření, užívání alkoholu a omamných látek.
- Bez souhlasu vlastníka, případně bez povolení stavebního úřadu Magistrátu města Zlína, je-li podle zvláštních předpisů takového souhlasu či povolení třeba, nelze provádět stavební ani jiné změny a úpravy, jako např. zavádět nebo měnit vodovodní, elektrické, plynové, telefonní, rozhlasové nebo jiné vedení, vysekávat a zazdívat okna, prorážet nová, odstraňovat nebo zřizovat příčky, přemísťovat vchod (dveře) do místností, zřizovat u objektu kůlny, přístavky, garáže apod. Vlastník je oprávněn požadovat, aby úpravy provedené bez jeho souhlasu byly uvedeny do původního stavu na náklad toho, kdo stavbu či úpravu provedl.
- Zřízení venkovní antény pro rozhlas, televizi a satelit je možné jen se souhlasem vlastníka, event. správce a za předpokladu, že tuto práci provede příslušná odborná firma. Úhradu nákladů na odstranění vzniklých závad hradí vlastník antény. Soukromé antény mohou být instalovány na balkonech a oknech jen v tom případě, že neomezují jakýmkoliv způsobem spolubydlící. V opačném případě může vlastník, případně správce objektu, rozhodnout o jejich odstranění.
- Prádelnu, sušárnu nebo mandlovnu může užívat každý nájemce bydlící v domě, kde se nachází, příp. nájemci jiných domů, pro které je toto zařízení určeno. Stanovené časové pořadí se vyvěsí v domě.
- Užívání prádelny a mandlovny v neděli, o svátcích a v době nočního klidu se může upravit po dohodě nájemců, jinak není dovoleno.
- S příslušným zařízením je nutno zacházet s největší šetrností. Při praní je nutno větrat, aby zařízení prádelny, stropy a stěny nebyly zbytečně poškozovány mokrem a párou. Větrání do vnitřních prostor objektu je nepřípustné. Odtok splašků se nesmí urychlovat vyjmutím ochranné mřížky a nádobky prádelní vpusti. Užívající ručí za veškeré škody zapříčiněné jím samotným nebo osobami, které s jeho souhlasem měly přístup do těchto prostor. Je třeba dodržovat provozní řád prádelny a mandlovny, který zde vlastník vyvěsí.
- Po skončení práce uživatel prádelnu, sušárnu či mandlovnu, včetně jejich zařízení, řádně uklidí a vyčistí a klíč odevzdá osobě k tomu určené.
- Vlastník objektu je povinen udržovat zařízení prádelny, sušárny a mandlovny v řádném stavu v souladu s bezpečnostními předpisy. V prádelnách a ostatních společných prostorách je zakázáno používat vlastní pračky, ždímačky apod., jakož i ostatní elektrické spotřebiče.
Článek 7 Vyvěšování a vykládání věcí, klepání a čištění předmětů
- Na balkonech může být vyvěšené prádlo a ostatní věci jen do té úrovně, aby neobtěžovalo, resp. neomezovalo výhled nájemcům. Je nutné sušit prádlo řádně odstředěné, které neznečišťuje okna, římsy a nekape na přilehlý chodník. Není dovoleno instalovat zařízení na sušení prádla na okna a na vnější stranu balkónového zábradlí.
- Květinové nádoby v oknech a na balkonech musí být zabezpečeny proti pádu.
- Koberce, rohožky, žíněnky, přikrývky, peřiny, čalouněný nábytek je možno vyklepávat pouze na místech k tomu určených. Prostor, který byl při vyklepávání nájemcem znečištěn, musí být uveden do původního stavu.
- Vyhazovat jakékoliv předměty z oken, balkonů nebo světlíků není dovoleno.
- Není dovoleno čistit obuv z balkonů, oken, a to ani oken světlíkových.
Článek 8 Půdy
- Užívání půdního prostoru je dovoleno jen se souhlasem vlastníka objektu.
- Na půdách se nesmí uskladňovat žádné předměty a nesmí být rozdělovány přepážkami. Přístup na půdu musí být kdykoliv umožněn oprávněným osobám.
Článek 9 Sklepy a sklepní prostory
- Přidělené sklepní prostory je nutno udržovat v čistotě a pořádku. Jsou-li ve sklepě ukládány potraviny, učiní nájemce taková opatření, aby nebyly zdrojem výskytu hmyzu a hlodavců.V opačném případě uhradí náklady na případnou deratizaci, kterou je nutno provést.
- Sklepní prostory se zásadně posuzují jako příslušenství objektu,proto musí být přístupné všem oprávněným osobám. Pokud je třeba z bezpečnostních důvodů sklepní prostory uzavírat, postará se vlastník objektu o to, aby byly každému nájemci zpřístupněny.
- Ve sklepních prostorách včetně přidělených sklepních boxů je nutné dodržovat všechna bezpečnostní a protipožární opatření. Zejména je zde zákaz kouření a manipulace s otevřeným ohněm. Zdržování osob nebydlících v objektu je zde rovněž zakázáno.
- V objektech vytápěných tuhými palivy jsou sklepní prostory určeny převážně k ukládání tohoto paliva. Není-li v objektu sklep, postará se vlastník o jiné místo k ukládání paliva.
- Nájemce, kterému bylo dovezeno palivo, je povinen se ihned postarat o jeho uložení na určené místo a řádné očištění chodníku a společných prostor.
- V bytě, na schodech, chodbách, balkonech apod. se nesmí štípat dříví ani roztloukat uhlí. Dříví se nesmí štípat ani ve sklepě, jestliže je pro tento účel vyhrazeno jiné místo.
- Garáže a garážová stání se mohou užívat jen k účelům, ke kterým byly vybudovány. Musí být udržovány v čistotě a pořádku. Bez souhlasu vlastníka není dovoleno pronajímat garáže ani garážová stání jiným osobám.
- Technické vybavení budov (výtahy, telefony, pračky, ústřední topná zařízení, schodišťová osvětlení atd.) lze užívat jedině za podmínek stanovených příslušnými provozními předpisy. Zneužívat technické vybavení budov není dovoleno (např. blokování tlačítka osvětlení, zasahování do regulace rozvodů topných systémů).
- Vstupovat na střechu nebo terasu může jen oprávněná osoba se souhlasem vlastníka.
- Komínová dvířka, pokud jsou ve společných prostorách, musí být vždy přístupná.
- K hlavním uzávěrům vody, plynu, kanalizačním čistícím otvorům a jiným podobným zařízením musí být vždy volný přístup. Jsou-li tato zařízení v místnostech přidělených k výhradnímu užívání jednomu nájemci, musí být učiněna taková opatření, aby k nim byl v případě nutnosti rovněž zajištěn přístup.
Článek 12 Klid v objektech a jejich okolí
- Nájemci bytů, jejich spolubydlící, podnájemníci apod. jsou povinni chovat se v objektech a jejich okolí tak, aby neobtěžovali sousedy nadměrným hlukem.
- Doba nočního klidu je stanovena od 22.00 hod. do 6.00 hod. ráno. V této době se musí nájemce vyvarovat hluku, který by obtěžoval ostatní nájemce. Navíc není dovoleno od 20.00 hod. do 8.00 hod. ráno hrát na hudební nástroje, produkovat nad míru přiměřenou poměrům hluk z magnetofonů, televizorů apod. a provádět hlučné domácí a řemeslnické práce (vrtání, bouchání, praní v automatických pračkách apod.). V době od 6.00 hod. do 8.00 hod. je však povoleno provádění běžných údržbářských prací, souvisejících s provozem objektu, zajišťovaných vlastníkem.
- Je zakázáno nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi.
- Pro provozní místnosti (hostince, zábavní místnosti, výrobny, dílny apod.) platí, pokud jde o obtěžování okolí nadměrným hlukem, prachem, výpary apod. bod 2) současně se zvláštními předpisy.
- Provoz na hřišti a v jeho okolí nesmí obtěžovat nájemce okolních domů nadměrným hlukem a prašností a nesmí při něm docházet k poškozování zařízení hřiště, přilehlých objektů, pozemku a porostu. Provozní doba dětských a školních hřišť je dána Obecně závaznou vyhláškou o veřejné zeleni č. 11/2000.
- Vlastníci či nájemci sousedících pozemků jsou povinni umožnit na nezbytnou dobu a v nezbytné míře vstup na své pozemky, popř. na stavby, pokud to nezbytně vyžaduje údržba a obhospodařování sousedního pozemku a staveb. Vznikne-li škoda na pozemku nebo na stavbě, je ten, kdo škodu způsobil, povinen ji nahradit.
- Chov a držení zvířat řeší platná vyhláška o chovu a držení zvířat na území města Zlína.
Článek 14 Zavírání objektů, klíče a jejich používání
- V obytných domech, které nemají zabudovaný automatický systém zavírání dveří po celý den, se uzamykají dveře v době od 21.00 hod. do 5.00 hod. ráno. Po uzavírací hodině je každý nájemce povinen za sebou hlavní venkovní dveře zamknout.
- Domy s automatickým systémem uzavírání musí být opatřeny zvonky do jednotlivých bytů a musí zde být dohodnut systém doručování pošty.
- Klíče od hlavních domovních dveří zajistí vlastník jen nájemcům bydlícím v domě. Klíče od uzamykatelných společných prostor v domě a od místností, kde jsou uzávěry vodovodů a plynu, jsou uloženy u pověřených osob, případně je mají všichni nájemci.
Článek 15 Povinnost při vzniku požáru
- Každý občan je povinen počínat si tak, aby nedošlo ke vzniku požáru.
- V případě vzniku požáru je povinen každý pokusit se o jeho likvidaci dostupnými prostředky (nástěnný hydrant, hasicí přístroje apod.). Každý požár je nutno ohlásit neodkladně hasičům na telefonní číslo 150.
- Další důležitá telefonní čísla:
- Zdravotní služba 155
- Policie ČR 158
- Městská policie 156
- Jednotné evropské číslo pro tísňové volání 112
- Havarijní služba - poruchy - zajišťuje TEPLO Zlín, a. s. 577 001 116
- Zdravotní služba 155
Článek 16 Závěrečná ustanovení
- Vlastník – správce je povinen vyvěsit Domovní řád na vhodném místě, nejlépe na chodbě u hlavního vchodu do objektu.
- Porušování Domovního řádu řeší správce. V případě spáchání přestupku podle zákona č. 200/90 Sb. O přestupcích (ve znění pozdějších předpisů), je k řešení příslušný správní orgán.
- Každý odpovídá za škodu způsobenou porušením povinností stanovených v tomto Domovním řádu (podle příslušných ustanovení Občanského zákoníku).
Tento Domovní řád nabývá účinnosti dne 24.10.2003
Ing. Václav Čech Svatava Nováčková
Správa domů Zlín, spol. s r.o náměstkyně primátora